Arama
Flitreler
Kapat

İSTAVRİT BALIKÇILIĞI

 İSTAVRİT NASIL AVLANIR?

 

 

 

İSTAVRİT

 

Türkiye’de tuzlu su balıkçılığı denildiğinde akla ilk gelen türlerden biri istavrittir. Hemen hemen herkesin severek tükettiği bir balık olan istavrit ülkemizde her mevsim avlanılabilir. Göçebe bir tür olan istavrit mevsimlere göre Karadeniz, Ege, Akdeniz sularında dolaşır. Sürü halinde ve yüzeye yakın yaşadıklarından avlanılması oldukça kolay bir balıktır. Balıkçılığa yeni başlayanlar başta olmak üzere hemen hemen tüm deniz balıkçılarının gözdesidir. Dünya genelinde 15’in üzerinde istavrit türü olmasına rağmen ülkemizde sarıkanat ve karagöz olmak üzere 2 türü bulunur. İstavritlerin küçüğüne ise kıraça adı verilir avlanılması yasaktır. Etçil beslenen istavrit balıklarının karagöz olanların boyu maksimum 30 cm iken, sarıkanatta 50 cm’ye kadar çıkabilir.

 

 

 

AMATÖR BALIKÇILIKTA İSTAVRİT AVI KURALLARI

 

 

İstavrit avında asgari boy 13 cm iken bir amatör balıkçının bir gün içerisinde avlayabileceği miktar 5kg’dır. Yasak sezonu olmamakla birlikte istavritte belirtilen kaidelere uyulması gerek istavrit balığı gerekse tüm diğer balıkların popülasyonu ve denizlerimizin sürdürülebilir balıkçılığı için çok önemlidir.

 

 

İSTAVRİT AVI NASIL YAPILIR?

 

 

 

İstavrit avını genel bağlamda çapari, tekneden ve kıyıdan yapılan istavrit avı olarak 3’e ayırabiliriz. En fazla kullanılan yöntem ise çapari ve kıyıdan yapılan av çeşitleridir. Misina ne kadar inceyse o kadar başarı şansı artar ama misina inceldikçe çeker gücü azalmamalıdır. Çapari avında en önemli hususlardan biri misina seçimidir. Çapari ile istavrit avını genelde orta yaş üstü balıkçılar tercih etmektedir. Ülkemiz sularında artık genel olarak balık türleri eskiye nazaran daha açıktan geçtiği için kıyıdan istavrit avında surf casting balıkçılık yöntemi oldukça popüler hale gelmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

İSTAVRİT BALIKÇILIĞINDA KULLANILAN EKİPMANLAR

 

 

 

      Tekneden İstavrit Avı İçin Kullanılabilecek Ekipmanlar

 

**Albastar Boat Attack Olta Kamışı (180 cm): Tekne balıkçılığı için üretilen serinin 180 cm’lik olanı 250 gr’a kadar kurşun atabilme kapasitesine sahiptir. Boat Attack olta kamışının ağırlığı 190 gr’dır. 2 parçadan oluşan kamış karbon yapıdadır.

 

 

 

**Albastar Charm Jig 70 Olta Makinesi : 7 bilyeli olta makinesinin alüminyum sağlam tutuş topuzu bulunmaktadır. Makinenin ağırlığı 530 gr çeker gücü ise 12 kg’dır. Albastar Charm Jig  Olta Makinesinin kolu sağ ve solda kullanılabilir olta makinesi hem ip hem misina kullanıma uygun yapıdadır. 0.35’de 300 m misina sarım kapasitesine sahiptir.

 

 

 

   Kıyıdan İstavrit Avı İçin Kullanılabilecek Ekipmanlar

 

 

**Albastar Challenger Olta Kamışı (430 cm): 400 gr ağırlığındaki olta kamışının fuji halkalarının kamışa montajı esnasında epoksi kaplama kullanılmıştır. 5 parçadan oluşan Challanger olta kamışının karbon kalitesi oldukça yüksektir. Kurşun atarı 160 gr olan kamışın bordoyla başlayıp siyahla devam eden bir tasarımı vardır.

 

 

 

**Banax Surf Cast Olta Makinesi: Oldukça güçlü olan Banax Surf Casting 430 gr ağırlığındadır.3 bilyesi bulunan makinenin 350 m misina sarım kapasitesi vardır.

 

 

 

 

 

**Penn Squadron II Olta Kamışı (450cm): 3 parçalı olan bu olta kamışının 250 gr kurşun atarı ve 600 gr ağırlığı vardır. Teleskopik kamışlara göre biraz daha uzağa atma ve daha ağır kurşun kullanma şansı var.

 

 

 

**Penn Surblaster II 7000 :Penn’in en iyi surf olta makinelerinin başında gelen Penn Surfblaster en uzak noktaya atış performansı için üretilmiştir. Makinede oldukça hafif grafit çerçeve ve yan plakalar kullanılmıştır. Surfblaster olta makinesinde dövme ve işlenmiş Longstroke alüminyum makara bulunmaktadır.  HT-100 Carbon fiber sürükleme sistemi ve 6+1 paslanmaz çelik biyeleri ile kullanıcılarına sunulmuştur. 4.7:1 devri olan makinenin tuzlu suda korozyon oluşumuna karşı mükemmel bir dayanıklılığı vardır.

 

 

İstavrit Avında Kullanılabilecek Diğer Ekipmanlar

 

 

Albastar Klasik El Oltası Takımı (0.60 mm misina, 10 iğneli, 100 m)

 

Albastar Hazır Köstek Takımı (0.12 mm misina, 100 iğneli)

 

Albastar Hazır Takım Tekne (10 iğneli)

 

Albastar Yemli Takımlar

 

 

Misinalar ve Örgüler

 

 

Sufix Duraflex Misina

 

Sufix Pro 8 Örgü

 

Sufix Elite Misina

 

 

 

 

 

Silikon Yemler

 

 

 

Bando Original Sorf Baits

 

Ragot Raglou ( 5.5 - 6.5 numaralar )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumunuzu bırakın
Yorumlar
19.3.2018 20:31
Nerde o eski istavitler balıkların bile tadı kalmadı mafettiler denizlerimizi...