Arama
Flitreler
Kapat

ALABALIK AVCILIĞI

ALABALIK

 

Tatlı sularda balık avı denildiğinde akla ilk gelen türlerden birisi alabalıktır. Hem denizlerde hem de tatlı sularda bulunmakla birlikte alabalıklar soğuk ve temiz suları yaşam alanı olarak seçerler. 01 Ekim- 01 Mart tarihleri arasında alabalıkların avlanılması yasaktır. Alabalık avındaki asgari boy 25 cm ve günde 3 adetten fazla alabalık avlanılması yasal değildir. Gökkuşağı alabalığında ise boy limiti olmamakla birlikte günde en fazla 10 adet avlanılmasına izin verilir. Türkiye genelinde nadiren 10 kg üzerinde alabalığa rastlanmaktadır. Alabalık avı Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere çeşitli tatlı sularımızda sıklıkla avlanılmaktadır.

 

 

ALABALIK AVLAMA TEKNİKLERİ

 

Oldukça kurnaz olan alabalıkların avlanılmasında en önemli hususlardan biri sessizlik ikincisi ise kamufle olabilmektir. Alabalık avını suyun içinde ya da kıyıdan avlanma olmak üzere ikiye ayırabiliriz.  Suyun içinde yapılan alabalık avlarında suyu aşağıdan yukarıya doğru takip etmek avcıya avantaj sağlar. Dünya genelindeki alabalık avında ise en çok tercih edilen yöntemlerin başında fly fishing yöntemi gelir. Fly fishing yöntemi yapay sineklerle balık avlamaya dayanır, bu yöntem son yıllarda ülkemizde bir ivme kazansa da diğer ülkelere göre oldukça geride kalmış durumdayız.

Alabalık avında göl kamışı denilen oldukça kısa boylu katlanabilir kamışlar tercih edilir. Dar alanda hareket edildiğinden etrafta ağaç ve benzeri engel teşkil edebilecek diğer sebeplerden ötürü kısa kamışlar her zaman avantaj sağlar. Diğer avcılık yöntemlerinden farklı olarak uzağa yapılan atışlar değil yakın mesafede hızlı hareket edebilmek önemlidir. Kullanılan olta kamışları oldukça kısa ve hafif olduğundan olta makinesi dengeyi bozmamak adına kamışa uygun seçilmelidir.

Alabalık avında sürekli hareket halinde olunduğundan ekipmanları taşımak için en iyi yöntem yelek giymektir. Malzemeler küçük olduğundan giyilen yeleğin cepleri ekipmanları taşımada büyük konfor sağlar.

 

ALABALIK AVINDA TERCİH EDİLEBİLECEK EKİPMANLAR

 

Alabalık avında kullanılan ekipmanlar hafif, pratik ve katlanabilen minimum ölçülerdeki ekipmanlardır. Küçük bir çantaya dahi sığabilecek tarzda minik ekipmanlar kullanıldığından birden fazla takımla alabalık avına gitmek oldukça kolaydır.

 

 

 

Albastar Express Olta Kamışı 360 cm

 alabalık_olta_kamisi_360cm

360 cm- 390 cm-  420 cm- 450 cm boyları mevcuttur. Alabalıkta en çok tercih edilen boyut 360 cm’dir. Albastar Express 360 cm’nin katlanmış boyu 41 cm’dir.  Karbon malzemeden oluşan olta kamışı çok parçalıdır. Karadeniz Bölgesi’ndeki alabalık avlarının en favori olta kamışıdır.

 

 

Albastar Super Mini Spin Olta Kamışı 150 cm

 

 

 

alabalık_kamisi_albastar

120 cm’den 210 cm’ye kadar boyları mevcuttur. En fazla tercih edilen boyu alabalık için 150 cm’dir. Kapalı boyu 29 cm olan Super Mini olta kamışı karbon malzemeden üretilmiştir oldukça esnektir. Albastar Super Mini Spin 150 cm’nin aksiyonu 5-25 gr’dır. Oldukça kolay taşınabilir ekipmanlardan bir tanesidir.

 

 

Albastar Lord Olta Makinesi

 alabalik_olta_makinesi_lord

10+1 bilyeye sahiptir. 230 ağırlığında 5.2:1 turu olan olta makinesi hem misina hem ip kullanımına uygundur. Oldukça güçlü olan olta makinesi alabalıkta trofeyi rahatlıkla alabilecek kapasitede bir makinedir.

 

 

 

FLY FISHING YÖNTEMİYLE ALABALIK AVI

 

Dünyada alabalık ve somon avı denildiğinde en popüler yöntemlerden biri fly fishing yöntemidir. Fly fishing yönteminde yapay sinekler kullanılarak balık avlamaya çalışılır. Oldukça sportif bir balık avı yöntemi olan fly fishing ülkemizde pek bilinmemektedir. Genelde misina yerine batmayan ipler tercih edilir. İğne, sinek ve ip seçimi fly fishing’de en önemli hususlardandır.

 

Albastar Fly Olta Kamışı 228 cm - Fly Olta Makinesi 7

 

 

228 cm’lik olta kamışı en çok tercih edilenler arasındadır. Fly Olta makinesinde ise 5-7-9 makineler olmakla birlikte 7 alabalıkta en fazla tercih edilen boyuttur.

 

 

 

ALABALIK AVINDA KULLANILABİLECEK İP-MİSİNA

 

SUFİX  21 FC FLUORACARBON MİSİNA

sufix_misina_flouracarbon_alabalik

 

 

BERKLEY FİRE LİNE CRYSTAL

 

KAŞIKLAR

 

MEPPS  (no: 2 ve 3 / Gökkuşağı Rengi, Kırmızı Benekli Rengi, Black Fury)

 

kirmizi_bebekli_alabalik_olta_kasigi_meppsalabalik_olta_kasigi_mepps 

  black_fury_alabalik_olta_kasigi_mepps

 

 

ALBASTAR ( Döner Olta Kaşıkları)

 alabalik_albastar_döner_olta_kasigi

 

 

 

SAHTE YEMLER

Çekirge maketleri ve 4 cm’den büyük olmayan sahte balıklar tercih edilebilir.

BANDO

ERMA

 

SİLİKON YEMLER

 

BANDO (Original Soft Baits)

MISTER TWISTER (Somon Yumurtası)

alabalik_somon_yumutasi_mister_twister

 

 

BERKLEY GULP (Salmon Eggs)

 berkley_gulp_somon_yumurtasi

 

ALBASTAR BOMBARDO YÜZEN 20 gr

 

 

İĞNE

4 numara ve daha küçük sarı, kahverengi ve kırmızı iğneler tercih edilebilir.

MUSTAD (264 no:10)

MUSTAD (270R no:8)

 

 

SİNEK ÇANTASI

MUSTAD

 

RAKET KEPÇE

Yorumunuzu bırakın
Yorumlar
20.10.2018 00:24
Albastar express tarzı ama yuzuklu olarak almam lazım 3'60 boyunda irtibata geçebilirsiniz yiz
20.10.2018 00:24
Albastar express tarzı ama yuzuklu olarak almam lazım 3'60 boyunda irtibata geçebilirsiniz yiz
20.10.2018 00:24
Albastar express tarzı ama yuzuklu olarak almam lazım 3'60 boyunda irtibata geçebilirsiniz yiz