Arama
Flitreler
Kapat

SPİN BALIK AVCILIĞI

SPİNNİNG (AT-ÇEK) BALIK AVCILIĞI

 

 

SPİN (AT-ÇEK) BALIK AVCILIĞI NEDİR?

 

Spin balık avcılığı ya da bilinen diğer adıyla at-çek balık avcılığı günümüzün en popüler balık avlama tekniklerinden biridir. Türkiye’nin her bölgesi at-çek balık avcılığı tekniğiyle avlanmak için uygundur. Spin balık avcılığında hedef genellikle avcı balıklardır. Yapılabilecek en pratik, hazırlık aşaması en kolay balık avıdır. Spin balık avı 1-2 saatliğine dahi yapıp sonrasında normal hayatınıza geri dönebileceğiniz bir balık avı tekniğidir.

 

 

 

SPİN(AT- ÇEK) BALIK AVCILIĞINDA EN DOĞRU EKİPMAN NASIL SEÇİLİR?

 

En doğru ekipmanları seçebilmek spin balık avcılığının en önemli aşamalarından biridir. At-çek balıkçılığında avlanma sürecinin daha konforlu, daha rahat ve uzun süreli geçmesi için hafif malzemeler tercih edilmelidir. Zira bir günde 2000’e yakın at-çek yapan bir balık avcısı için en önemli husus ekipmanlarının ona sağladı konfordur. Çünkü at-çek balıkçılığı efor isteyen bir avlanma tekniğidir; olta takımınız ne kadar hafif olursa o kadar keyif alırsınız. Olta kamışını seçerken karbon, esnek ve hafif kamışlar tercih edilmelidir. Boyları 2.10 / 2.40 / 2.70 cm, aksiyonları ise 7-28 / 15-40 / 10-30 gr olan olta kamışları spin balık avcılığında tercih edilmelidir. Olta makinesinde ise 2500 ile 4000 arası makineler tercih edilmelidir.

 

 

 

AT-ÇEK(SPİNNİNG) BALIK AVCILIĞINDA KULLANILABİLECEK EKİPMANLAR

 

 

Penn Regiment Olta Kamışı (2.40 cm): Dünya’da en çok satan olta kamışı modellerinden biridir. 2.10 ve 2.70 cm boyutları da mevcuttur. Boyutu 2.40 cm olan olta kamışının 15-40 aksiyonu ve 180 gr ağırlığı vardır. 100% karbon olan Penn Regiment olta kamışı 2 parçadır. Fuji halkaların kamışa montajı esnasında epoksi kaplama kullanılmıştır. Penn Regiment olta kamışının tüp taşıma çantası mevcuttur.

 PENN_REGIMENT_OLTA_KAMİSİ

 

Penn Battle II 3000 Olta Makinesi: Türkiye sularında spin balık avcılığına en uygun olta makinelerinden biridir. 5+1 Bilyesi olan Penn Battle II’nin 6.8 drag gücü vardır. 6.2 tur sayısı 0.28 mm monofilament misinada bir turda 88,9 cm sarım kapasitesi vardır. Olta makinesinin kendi ağırlığı 347 gr’dır. Penn Battle II 3000 modelinde yedek kafa yok ama Battle serisinde yedek kafa mevcut tercihe göre haricen yedek kafa satın alınabilir. Makine hem ip hem de misina sarımı için uygundur.

 PENN_BATTLE_II_3000

 

Berkley Cherrywood Olta Kamışı (2.70 cm) :2017 yılında Berkley’in en çok satılan kamışlarının başında gelen Cherrywood oldukça hafif ve donanımına göre son derece uygun fiyatlı bir üründür. 2.10 ve 2.40 cm boyları da mevcuttur. 2.70 cm boyutundaki olta kamışının ağırlığı 210 gr’dır. 2 parçalı ve carbon composite özellikteki Berkley Cherrywood 15-40 gr arası aksiyonu vardır.

 BERKLEY_CHREEYYWOOD_SPIN_OLTA_KAMISI

Bando Fury 3000: Spinning balık avcılığı tekniğinde hız son derece önemlidir. Bando Fury 7.1 hızı ile bugün ulaşılmış en iyi hızlardan birini kullanıcılarına sunar.Bando Fury 3000’de 9+1 bilye vardır. 7.1 devri olan olta makinesinin 0,25 mm ile 85 cm;  0,18 mm ile 95 cm ip sarma kapasitesi vardır. Bando Fury’nin ağırlığı 295 gr, çekiş gücü ise 6 kg’dır.

 BANDO_FURY_SPIN_OLTA_MAKINESI

 

Albastar 2914 FastSpin Olta Kamışı 2.40 cm: Alba Star’ın en yeni olta kamışlarından Fast Spin’in 14-40 gr aksiyonu, 2.40 cm boyutu vardır. Fast Spin olta kamışının ağırlığı 200 gr’dır. Mantar sapından dolayı tutuşu son derece dengelidir. Saha değiştirirken kullanılabilecek Rapala gezdiricisi mevcuttur.

 ALBASTAR_fast_spin_olta_kamisi

 

 

Alba Star Blue Spin Olta Makinesi : 2015 yılında üretimi başlanan Alba Star Blue Spin grubunun en gözde spin makinelerinden biridir. 5.2 turu olan olta makinesinin 350 gr ağırlığı vardır. 0.30’luk misinada 180 m, 0.25’likte 250 m’ye kadar misina sarabilir. Drag gücü 4.5 kg olan Blue Spin metal kafalıdır. Arkadan kalamalı yapısı, balıkla mücadele esnasında büyük avantaj sağlar. Hem ipe hem misinaya uygundur.

 albastar_blue_spin_olta_makinesi

  

AT-ÇEK(SPİN) BALIK AVCILIĞINDA KULLANILABİLECEK İP VE SHOCK LEADER

 

 

Berkley Whiplash 8:  Örgü, braid, P.E ya da dyneema olarak adlandırılır. 4/6/8 kat seçenekleri mevcuttur. 14.800 kg gibi çok önemli bir çekiş gücü vardır. İpin yüzeyindeki mum kaplama sayesinde makinenin kafasındaki ip akışında extra kolaylaşır. İpin at-çek mukavemeti en yüksek seviyededir.

 berkley_whiplas_8_örgü

 

Sunline Shock Leader: Balığa en yakın nokta shock noktası olduğu için görünmezlik son derece önemlidir. Sunline Shock Leader suyun rengini alarak mükemmel bir görünmezlik kazanır. Rakipleri arasındaki tartışmasız en iyi fluorocarbon shock özelliği gösteren Sunline Shock Leader suyun içinde görünmezliğini sıfıra indirir.

 sunline_shock_leader_olta_misinası

 

SPİN(AT-ÇEK) BALIK AVCILIĞINDA KULLANILABİLECEK SAHTE BALIKLAR

 

 

RAPALA SKITTER V

 

rapala_skitter_v_pembe_spin

YO-ZURI MAG CRYSTAL MINNOW

yo-zurı_mag_crystal_minnow

 

STORM 360 GT

 storm_360_searchbait

 

 

 

BLUE FOX VIBRAX MORESILDA

 

 

AT-ÇEK(SPİN) BALIK AVCILIĞINDA KULLANILABİLECEK AKSESUARLAR

 

 

Balık Tutucu(Gripper): Tekneden veya kıyıdan yakalanan balıkları güvenli bir şekilde tutmak için geliştirilmiş olan bu ürün fotoğraf çekim aşamasında da kullanıcıya büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

 

Spin Eldivenleri: Spinning yapan balıkçıların çoğu tarafından tercih edilen bir aksesuardır. Soğukla mücadelede kullanıcıya büyük koruma sağlar çok fazla seçenek ve modelleri bulunmaktadır.

 

Şapka: Çeşitli renk ve tasarımlarla birlikte aydınlatması da olan Rapala şapkaları çok fazla tercih edilmektedir.

 

Yan Çanta: Spin balık avında çok fazla sahte balık kullanıldığı için yan çanta olmazsa olmazlar arasındadır. Rapala’nın ürettiği yan çanta hem tasarımı hem de ergonomik yapısıyla dikkat çekmektedir. İçerisine 21’e yakın sahte balık koyabileceğiniz Rapala yan çanta geçen yıl Rapala’nın en çok sattığı aksesuarlar arasındadır.

 

 

 

 

Yorumunuzu bırakın
Yorumlar
19.3.2018 16:57
güzel..:)