Arama
Flitreler
Kapat

TURNA AVCILIĞı

TURNA AVCILIĞI

 

 

 turna

 

TURNA BALIĞI

 

Avrupa’da, “tatlı suların köpek balıkları” olarak adlandırılan turna balıkları avcı balık grubunun tatlı suda yaşayan en saldırgan türlerinden biridir. Yaşadığı alanda kendinden başka türlerin çoğalmasına izin vermeyen turnalar önüne çıkan her türlü canlıyı potansiyel yemek olarak görür. Kendi büyüklüğüne yakın canlılardan kendi yavrusuna kadar önüne çıkan her canlıyı yeme potansiyeline sahiptir. Turna balıkları sürekli aynı bölgede yaşarlar. Yaşadıkları bölgeye son derece bağlı olan turna balığı avlanmak için avının belli bir mesafeye kadar yaklaşmasını bekler. Avını bir kere gözüne kestiren turna ani ve hızlı hareketlerle saldırır ve avını etkisiz hale getirir. Akarsu ve göllerde yaşayan turna balıkları ülkemizde İç Anadolu Bölgesinde, Marmara Bölgesi’nin göletlerinde ve birçok tatlı suyumuzda balık avcıları tarafından sıklıkla avlanmaktadır. Dünya genelinde 2 metreye yakın turnaların avlanmasına rağmen ülkemizde 1 metrenin üzerinde turna balığına nadir rastlanmaktadır.

 

 

TURNA BALIĞI AVCILIĞINDA KURALLAR VE YASAKLAR

 

Turna balıklarını avlanmasında belli kural ve kaideler vardır. Turna balıklarının 15 Aralık- 31 Mart tarihleri arasından avlanması yasaktır. 40 cm’nin atında ve günde 10 adetten fazla turna avlamak ülkemizde yasal değildir. Avlanırken bu kurallara ve yasaklara uyulması gerek doğal yaşamın dengesi gerekse turna popülasyonun geleceği için çok önemlidir. Kanunlarla korunan bu kurullara uyulmaması durumda ise çeşitli cezai işlemler uygulanmaktadır.

 

 

TURNA BALIĞI AVCILIĞINDA KULLANILAN YÖNTEMLERİ

 

Turna avcılığını kıyıdan ve tekneden avlanmak üzere ikiye ayırabiliriz. Turna balığının mücadeleci yapısı balık avcılarına keyifli anlar yaşattığından genelde spin balık avcılığı yöntemi turna avlarında tercih edilir. Bunun dışında bırakma yöntemiyle ve tekneden veya bottan sırtı yöntemleriyle de turna avı yapılabilir. Turna avlarında genelde sahte balıklar ve kaşıklar tercih edilir. Belli kurallar çerçevesinde canlı yemlerle de turna avcılığı yapılabilir.

 

 

 

 

 

KIYIDAN AT-ÇEK TURNA AVI İÇİN TERCİH EDİLEBİLECEK EKİPMANLAR

 

 

*PENN SQUADRON (2.70 cm) :  100% karbon olan Penn Squadron olta kamışı 2.70 cm boyu 20-50 gr arası aksiyonu ve 260 gr ağırlığı ile dikkat çekmektedir. 2 parçadan oluşan olta kamışının her bir parçası 135 cm’dir . Porselen yapısı epoksi destekli olan olta kamışı paslanmaz özelliktedir. At-çek yöntemiyle yapılacak turna avı için son derece uygun bir kamıştır.

 penn_squadron_2_70_cm

 

 

*PENN FIERCE II 4000: Metal gövde ve kafasıyla dikkat çeken Penn Fierce olta makinesinin 4+1 adet paslanmaz çelik bilyesi mevcuttur. 5.800 kg drag gücü ve 348 gr ağırlıyla dikkate çeken Penn Fierce 6.2 tura sahiptir. Önden kalamalı olan olta makinesi büyük balık avları için tasarlanmıştır.0,31 mm misinada 212 metre, 0,35 mm misinada 168 metre sarım yapabilir. Hem misina hem ip için uygun ama turna avcılığında daha çok ip tercih edilir.

penn fierce_ıı_4000

 

 

TEKNEDEN TURNA AVI İÇİN KULLANILABİLECEK EKİPMANLAR

 

 

 

*ALBASTAR BOAT STAR 2.40 cm:  Albastar’ın en sevilen kamışlarından biri olan Boat Star 2.40 cm boyu, 40-120 gr arası aksiyonu ve  345 gr  ağırlığı vardır. 100% karbon olan olta kamışının misina gezdirici klavuz noktalarında ve makine yatağında fuji kullanılmıştır. Son derece esnek ve güçlü bir kamıştır.

 albastar_boat_star_turna_avı

 

 

*ALBASTAR SAGA 60: Japon mühendisler tarafından tasarlanan olta makinesinin paslanmaz çelik ana dişleri vardır.9+1 bilyesi olan Albastar Saga’nın 490 gr ağırlığındadır. Önden kalamalı  sistemi ve 20 kg çeker gücü ile dikkat çekmektedir. 4.9:1 turu ile dikkat çeken olta makinesi hem ip hem misina kullanımına uygundur.

 

 albastar_boat_star

 

 

TURNA AVCILIĞINDA KULLANILABİLECEK MİSİNA VE ÖRGÜ

 

 

SUFİX ADVANCE: 96% düğüm gücü ile dikkat çekmektedir. 150 m ve 300 m seçenekleri mevcuttur. Çeker gücü EFTA tarafından test edilip onaylanmış ve ödüllü bir üründür. 0.40 mm misinada 15 kg’lık çekiş gücüyle dikkat çekmektedir. En çok tercih edilen misinalar arasındadır.

 turna_misinası_turna_avı

 

BERKLEY FİRE LİNE: Kamuflaj olarak adlandırabileceğimiz suyun rengini alan bir örgüdür. 210 ve 270 m seçenekleri mevcuttur. 0.30 mm 36 kg çeker gücü ile en başarılı ürünler arasındadır.

 

 berkley_fire_line_ip_turna_avı

 

TURNA AVCILIĞINDA KULLANILABİLECEK KAŞIKLAR

 

Albastar Kaşıklar (no: 504, no: 510 )

 

 

 

 

turna_kasigi_albastar_504

 

     albastar_turna_kasigi_510

 

 

Mepps Kaşıklar ( AGLIA BLANC ROUGE,  AGLIA FLUO GÖKKUŞAĞI,  AGLIA BROWN KAHVERENGİ )

 

 

mepps_turna_kasigi_1          mepps_turna_kasigi_gokkusagi

 

mepps_kahverengi_benekli

 

 

 

TURNA AVCILIĞINDA KULLANILABİLECEK SAHTE BALIKLAR

 

Mister Twister  Sasy Silikon Balıkları

 

mister_twister_sasyh

 

 

 

 

 

 

Albastar Silikon Sahte Balıkları

Storm Silikon Sahte Balıkları

Sakura Biwaa Silikon Balıkları

Storm 360 GT Silikon Balıkları

 360_GT_STORM_silikon_balık

 

 

Rapala:  DT (Dives-To), Deep Tail Dancer

 

rapala_turna_sahte

 

 

 

Bando

 

 

TURNA AVCILIĞINDA KULLANILABİLECEK AKSESUARLAR

 

 

Gripper

Kepçe

Rapala Çanta

Plano Ekipman Çantası

 

 

Yorumunuzu bırakın